Katalog wysyłkowy

Wpisz tytuł lub kod książki

Tajne akta Watykanu

Matteo Luigi Napolitano
Kod produktu (SKU): 607436

Oceń jako pierwszy

  • Wydawca: Jedność
  • Rok wydania: 2013
  • ISBN: 9788376607436
  • Format: 0x0 cm
  • Stron: 416
Nasza cena:

29,90 zł

23,92 zł

  • Dostawa już od 9,90zł! Więcej
  • Czas realizacji maks.:
    1 dzień roboczy (plus 1-2 dni na dostawę)
Opis

Watykan otwiera archiwa i ujawnia fakty, które dotąd owiane były milczeniem!

Czy papież Pius XII milczał w sprawie eksterminacji Żydów? Kto tak naprawdę pierwszy powiedział: „rozmawiamy z Moskwą!”? W jaki sposób Jan Paweł II przyczynił się do upadku komunizmu? Jan Paweł II,  Regan i Gorbaczow – kulisy wzajemnych relacji. Czego media nie powiedziały o Wikileaks odnośnie do Kościoła? Poznaj zawartość tajnych dokumentów i odkryj ich doniosłość. 150 lat działań dyplomacji watykańskiej w nowym świetle. Te i inne palące kwestie burzliwej historii XX wieku znajdziesz w tej książce.

Uwaga opinii publicznej często kieruje się ku Watykanowi. „Tajne akta Watykanu” to nie jedna z wielu sensacyjnych powieści dotyczących skandali za Spiżową Bramą. Książka ta – owoc pracy historyka, wybitnego znawcy tematu – rzuca mnóstwo nowego światła na najbardziej kontrowersyjne fakty i zagadnienia, które sprowokowały niekończące się debaty historyków. Ponad czterysta stron swoistego śledztwa dotyczącego ostatnich 150 lat dyplomacji watykańskiej pełnej gorących, zapalnych momentów. Nadzwyczajna doniosłość tych stron wynika ze źródeł, do których nareszcie mógł dotrzeć autor. Chodzi tutaj o dotychczas ukryte przed badaczami i opinią publiczną akta z tajnego archiwum watykańskiego, z archiwum Yad Vashem, dokumenty dyplomacji Związku Radzieckiego, czy też akta CIA z Fortu Langley. Zostają na nowo przywołane fakty z czasów rodzącego się faszyzmu i II wojny światowej. Powraca osoba Mussoliniego, jego polityki i tajemniczego aresztowania w 1943 roku. Odżywa na nowo „czarna legenda” Piusa XII i jego rzekomego milczenia względem faszyzmu i zagłady Żydów. Następnie dowiadujemy się o geniuszu dyplomatycznym Jana XXIII w okresie zimnej wojny i co najważniejsze odkrywamy wiele nieznanych faktów z czasów pontyfikatu Jana Pawła II dotyczących jego polityki zarówno względem Stanów Zjednoczonych jak i Rosji a także osobistych relacji tak z Reganem jak i Gorbaczowem. Palącym tematem są także „rewelacje” Wikileaks dotyczące polityki Watykanu, zwłaszcza te, które ogólno dostępne media przemilczały. Ta książka to prawdziwa kopalnia wiedzy dla wszystkich tych, którzy nie chcą się zatrzymać na obiegowych mitach i sloganach dotyczących roli jaką Watykan spełnił na przestrzeni ostatnich 150 lat.


Książka Napolitano jest dowodem na to, że nawet w archiwach już przejrzanych przez historyków można znaleźć „perełki”, które nie tyle wywracają do góry nogami spojrzenie na przeszłość, ale rzucając na nią nowe światło pozwalają lepiej ją zrozumieć. Tym bardziej, że Napolitano ma tę zdolność, że pisze o trudnych sprawach w sposób bardzo przystępny, publicystyczny.„Tajne akta Watykanu” nie są bowiem wyborem tekstów źródłowych. Autor je opisuje i szeroko cytuje, dając do każdego problemu znakomity background. Dzięki temu książkę historyczną czyta się jak doskonalą pełną napięcia powieść. To jest książka dla każdego, kto chce poznać kulisy watykańskiej dyplomacji ostatnich 150 lat. (Ewa K. Czaczkowska, dr historii)

 

Ta książka jest rewelacyjna. Dzięki wiarygodnym źródłom autor dokonuje rewizji szeregu sterepotypów, a niektóre wręcz obala. Książka Napolitano to nie zbiór archiwaliów, lecz znakomita literatura faktu, w której dokumenty pełnią rolę służebną w formułowaniu wniosków i zaskakujących niekiedy ustaleń. (Grzegorz Polak, dziennikarz, publicysta, autor).

Recenzje z prasy zagranicznej:

«Uważam tę książkę za bardzo wiarygodny podręcznik historii dyplomacji Stolicy Świętej w XX, który pomaga nam lepiej zrozumieć rozwój wypadków czasów współczesnych”.  (źródło:  Ojciec Giovanni Sale "La Civiltà Cattolica").

«Autor pochodzi z bardzo rzetelnej szkoły historyków, szczególnie wyczulonej na dokumenty dyplomatyczne. Profesor Napolitano, wierny założeniom tejże szkoły, napisał wiele poważnych publikacji, które przede wszystkim dają się czytać... Uważam, że prof. Napolitano  posiada od zawsze tę zdolność łatwego dotarcia do szerokiej publiczności”. (źródło: prof. Andrea  Riccardi,  z  Uniwesytetu La Sapienza)

Matteo Luigi Napolitano, ur. 1962 w San Severo, Włochy. Profesor historii stosunków międzynarodowych na  Uniwersytecie im. G. Marconiego w Rzymie. Zajmuje się głównie dyplomacją watykańską, okresem „zimnej wojny”  i stosunkami euroatlantyckimi. Redaktor czasopisma „La Civilta Cattolica”, delegat Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych przy International Committe for the History of the Second War.

Odbiorcy:
- książka adresowana do szerokiej grupy odbiorców, w tym zwłaszcza do osób interesujących się współczesnymi dziejami Watykanu oraz jego polityką zagraniczną.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
- opierając się na dokumentacji, daje rzetelny opis wydarzeń, w których Watykan pośredniczył lub był ich bezpośrednim sprawcą  
- przedstawia najbardziej palące karty w historii stosunków między Kościołem a państwem włoskim, a także rolę i zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w polityce europejskiej i światowej naszych czasów
- podejmuje trudne, niekiedy skandaliczne w oczach opinii publicznej sprawy i ukazuje je w nowym świetle; pozbawia otoczki sensacji, wyjaśniając, co tak naprawdę legło u ich podstaw i jakie były prawdziwe motywy działania osób, które za nimi stały
- zawiera bibliografię źródeł oraz indeks osób, co ułatwia jej lekturę.  

Informacje dodatkowe
Rodzaj okładki Nie
Oprawa oprawa: twarda
Autor Matteo Luigi Napolitano
ISBN 9788376607436
Liczba stron 416
Format okładki 0x0 cm
Rok wydania 2013
Tagi produktów

Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.